Opakování na maturitu s AI

Už takhle začátkem školního roku jsme se maturanty obuli do opakování maturitních otázek. No, a protože máme tu umělou inteligenci, tak jsem se rozhodl ji k tomu začít využívat.

Zkouším následující „workflow“.

  1. Pro samostatné opakování maturantů používám Wisdolii, kterou mi ukázal Pavel Hodál.
  2. V hodině pak spolu opakujeme za pomoci Blooketu, do kterého mi otázky vygeneroval ChatGPT.
  3. Zhodnocení naučení za pomoci Formsů, tentokrát bez AI, nejspíš…

Wisdolia

Wisdolia je zajímavá služba, do které nahrajete dokument PDF, link na webovou stránku nebo link na video na youtubu a ona vám vygeneruj otázky k tomuto dokumentu. Nejenom, že vygeneruje otázky, ale taky vás z nich vyzkouší. Toto by nebylo tak super jako to, že vám to i ohodnotí. Napíše, co jste měli dobře a co vám v odpovědi ještě chybí.

Tyto otázky umí i uložit. Pokud používáte Anki, tak si je tam můžete naimportovat.

Tím jsme získali v podstatě vlastního mentora, stačilo mu předat PDF s vypracovanou maturitní otázkou.

Nám zatím stačila bezplatná verze a nejsem si jistý, jestli žáci používali tu možnost vyzkoušet si ji bez registrace nebo jestli se tam i registrovali. Ve verzi zdarma máte možnost nahrát dokument o maximální velikosti 10 stran a nemůžeme si vybrat počet otázek.

Ještě bych měl upozornit, že jsme to využívali jenom na PDFka, proto nedokážu posoudit, jak dobře to funguje s internetovou stránkou ani s videem.

www: https://www.wisdolia.com/

ChatGPT / ChatPDF

Když už používám AI, tak jsem si řekl, že si zkusím nechat vygenerovat otázky do Blooketu za pomoci AI. O Blooketu jsem už psal, tak se klidně mrkněte. Ještě jsem tam nově přidal, jak získáte šablonu, do které to můžete z AI nakopírovat a kterou tam pak importujete. Tou šablonou je vlastně excelovská tabulka (kterou pak musíte uložit jako CSV.

Pak už přišla na řadu AI. Já si (zatím ještě) platím ChatGPT od OpenAI, takže jsem použil plugin pro čtení PDF dokumentů (AskYourPDF). Moc jsem si tady zatím s PDFky nehrál. Proto jsem se AI zeptal, jak tam můžu PDFko nahrát. V rámci odpovědi mi dala link, přes který jsem tam ten dokument nahrál a dostal jsem nějaký kód, kterým se mám na tento dokument odvolávat. A tak jsem to hned udělal.

Z tohoto pdf dokumentu [ten kód] vytvoř 30 otázek pro systém blooket.

Je to zvláštní, ale i toto mi vyplivlo otázky, které byly použitelné. Dokonce znal i strukturu blooketu, takže to byla vždycky jedna otázka a k ní čtyři odpovědi, kde byla právě jedna správně. Ale bylo to formou textu. Navíc jsem ho musel jednou požádat, ať pokračuje.

Teď už stačilo jenom požádat:

Vytvoř otázky tak, abych je mohl nahrát do tabulky. 
V prvním sloupci je otázka, ve druhém, třetím, čtvrtém a pátém budou odpovědi, v šestém sloupci bude číslo označující správnou otázku.

Ejhle a mám tabulku, kterou budu moct nakopírovat do excelu.

Začal jsem to kontrolovat a zjistil jsem, že jako nejsou to tak super otázky a odpovědi, jaké bych vytvořil já, ale jsou použitelné. A skutečně je tam vždy jenom jedna správná odpověď. Ještě jsem u toho objevil, že mi to nevygenerovalo otázky z úvodní části dokumentu, tak jsem o ně požádal.

Potřeboval bych i otázky z toho dokumentu z tématu software, rozdělení softwaru a licence

Víc jsem dodat nemusel. Odpověď byla opět v tom formátu jako předchozí otázky, a tak jsem to jenom kopíroval.

No vlastně jsem tady narazil na něco, co by mohlo někomu udělat problém. Ono se mi to sice nakopírovalo jako jednotlivé řádky, ale do jednoho sloupce.

Ale i tady je velice jednoduchá pomoc. Stačí skočit na záložku „Data“ a vybrat „text do sloupců“. Tady jsem mu řekl, že je to odděleno pomocí oddělovače, že oddělovačem je čárka a textovým kvalifikátorem jsou uvozovky a stačilo dát dokončit a bylo to.

Taky jsem si všiml, že mi tam chybí sloupec s počtem sekund na danou otázku. Ale to byla drobnost. Teď ještě „uložit jako“ a vybrat .csv. Naimportovat do Blooketu a žáci mohli procvičovat.

Tímto jsem za řekněme maximálně deset minut (já čtu docela rychle) vytvořil opakovací blooket s nějakými 38 otázkami.

Píšu, jak jsem to použil v placené verzi ChatGPT, ale podobně to udělal (samozřejmě s jinými otázkami) i ChatPDF. I když s ním jsem se musel víc domlouvat. V tomto druhém případě se mi to dělalo hůř, a i ty výsledky mi přišly slabší.

www: https://www.blooket.com/

www: https://chat.openai.com/

www: https://www.chatpdf.com/

Zhodnocení za pomoci Formsů

Rád používám na testování formsy. Jsou on-line, umožňují otevřené otázky, a hlavně si to při opravování můžu nastavit tak, abych viděl jednu otázku a na ní odpověď všech žáků. A to je něco, co mi v papírových písemkách skutečně chybí.

Zkoušel jsem si otázky znovu vygenerovat, ale nebyl jsem s nimi úplně spokojený a tady jsem chtěl mít ty otázky skutečně tak, jak bych je zadával já.

Na druhou stranu… nevíte někdo o AI, která by mi vzala původní dokument, ty otázky a ohodnotila odpovědi?

Shrnutí

Jsem spokojený s tímto postupem, protože nad vytvořením podkladů pro opakování maturitní otázky jsem díky AI strávil míň času, než kolik mi zabralo napsat tento článek.

Jenom se netěším na závěrečnou písemku. Teda jako netěším se na její opravování a tak přemýšlím, že bych procvičování nechal tak, jak je. Ale že bych zvolil jinou formu kontroly toho, jestli už jsme to dost zopakovali.

Zobrazeno: 376

Napsat komentář