Esperantské sumo (Esperanto sumoo)

Česky / Ĉeĥe

Během posledních 15 dnů jsem se účastnil zajímavé akce Esperantského suma. Sice to zní nebezpečně, ale byl to boj jen sám se sebou. Jde o to pravidelně číst nějakou knížku. A název napovídá, že to byla knížka v Esperantu. V mém případě to byla knížka „Hari Pottero kaj la ŝtono de la seĝuloj“. Klidně zkuste ten název uhodnout. Není to tak těžké 😉
Když jsem se do této akce zapsal, tak jsem organizátorům poslal kromě svého jména i jméno knížky a autora a kolik stran denně budu číst. Rozhodl jsem se nepřecenit se a tak jsem si vybral jednu stranu denně. Pak jsme vždy po pěti dnech posílali mezivýsledky. No a na konci mi z Japonska přišel diplom. Díky Hori!
Přemýšlel jsem, jestli je nějaká taková akce (pro žáky) v češtině nebo angličtině a jestli by to náhodou nebylo dobré…

Esperanstky / Esperante

Dum lastaj 15 tagoj mi partoprenis interstan okazaĵon – Esperanton sumoon. Tiu nomo sonas danĝere, sed ĝi estis batalo kontraŭ min mem. Tiu fakos pri regula legado. Tio estas Esperanto sumoo, tial mi legis Esperanton libron „Hari Pottero kaj la ŝtono de la seĝuloj“.
Kiam mi enskribiĝis mi devis skribi mian nomon kaj nomon de la libro (kaj de la verkisto) kaj kiom da paĝoj mi volas legi tage. Mi decidis, ke unu paĝo tage estas sufiĉe. Ĉiujn 5an tagojn mi skribis, se mi venkis aŭ ne. Kaj post la okazaĵo mi recivis diplomon el Japanio. Dankon Hori!
Mi pensas, ĉu estas ia tia okazaĵo en la ĉecha aŭ angla kaj ĉu tia okazaĵo estos bone por lernantoj.

Se vi trovis eraro en mia teksto, bonvolu korekti min 😉

Zobrazeno: 0

Napsat komentář