WriteURL

WriteURLVíte co je „colaborativní psaní“? Já to třeba nevěděl. Jde o to, když musí víc lidí spolupracovat současně při tvorbě nějakého dokumentu. Dnes vám představím jeden takový nástroj. Je brutálně jednoduchý a přitom má příjemné možnosti formátování. Nikde se nikdo nemusí registrovat.
Stačí jen na stránce klepnout na tlačítko „New document“ a už můžete psát. A jak je to s tou „kolaborací“? Jednoduše, je tam tlačítko „share“. Po jeho zmáčknutí na vás vyskočí obrazovka. Kde si můžete zkopírovat různé adresy pro různé účely:

• Write URL – na této adrese se dokument otevře pro úpravy. Tzn., člověk s touhle adresou může v dokumentu cokoliv měnit, psát, mazat, …
  • Read URL – tahle adresa slouží pouze pro čtení dokumentu.
  • Publish URL – majitel téhle adresy také může číst dokument, ale jen „publikované“ verze. To funguje tak, že pod touhle adresou je tlačítko publikovat (Publish). Tím dokument publikujete. Můžete jej pak znovu upravovat a tyto úpravy nepůjdou vidět, dokud jej zase nepublikujete.

Tvůrci webu jsou na nás hodní, a proto nemusíme ty adresy pracně kopírovat posílat třeba přes facebook. Dali nám možnost přímo z publikační adresy poslat e-mail s danou adresou.

Tip
Přemýšlel jsem, jak by se tato aplikace dala co nejlíp použít ve školství. Přiznám se, že mě napadlo jen toto:

• Spolupráce několika studentů na jednom dokumentu.
  • Virtuální tabule. Jeden, třeba učitel, něco píše a ostatní to mohou číst/kopírovat si.

Prostě a jednoduše mě nenapadlo nic kloudného. Navíc si myslím, že totéž se dá řešit třeba i přes Google Drive.
Pokud vás někoho napadne nějaké další použití, dejte mi prosím vědět v komentáři.