Letní škola digitálních kompetencí 2024

Když jsem se připravoval na tuto akci, nemohl jsem si nevšimnout, jak vtipně vypadá zkratka bez diakritiky – LSDK. Evokuje to název nějaké nové drogy! Teď, když už jsem zpátky doma, musím uznat, že to v jistém smyslu droga opravdu je. Pokud budu mít příležitost zúčastnit se i příští rok, rozhodně si to nenechám ujít! Doufám, že mě usměvavá paní Slavíková z Academy Education opět pozve. Tímto bych jí také rád poděkoval za úžasně naplánovanou a připravenou akci. I tu bouřku přeobjednala na noc!

Mám rád vzdělávací akce, které se konají o víkendech nebo o prázdninách. Možná vám to přijde zvláštní, ale je to tak! Hlavní důvod je ten, že fungují jako určitý filtr na lidi. Jak rád říká Václav Maněna: „Učitel, který se přijde o prázdninách vzdělávat, je hrdina!“ A mezi těmito hrdiny se málokdy vyskytují „kyselé xichty“. Většina z těchto hrdinů jsou úžasní lidé, se kterými si můžete popovídat a sdílet problémy i radosti naší práce. A těchto hrdinů tam bylo téměř čtyřicet! Navíc s rozsahem od mateřské až po střední školu. Ale to jsem trochu odbočil, vraťme se k samotné akci.

Fotografie všech účastníků a lektorů LSDK

Představte si třídenní akci, kde vás každý den čekají dva bloky přednášek nebo workshopů a k tomu ještě naprosto skvělá mimoškolní část. Jak už název napovídá, vše se točilo kolem digitálních nástrojů a jejich vhodného používání. To vše zasazené do nádherného prostředí hotýlku Za vodou ve Dvoře Králové nad Labem. A nesmím zapomenout zmínit, že tam neuvěřitelně dobře vaří ❤️.

Původně nás mělo být pět lektorů, ale Vašek Maněna si bohužel uhnal covid, takže jsme to museli zvládnout bez něj. Aspoň jsme na něj mysleli a přejeme mu brzké uzdravení. S ním by to bylo určitě ještě lepší, protože je jako dobrý duch, který by vše zaštiťoval svým charismatem a dobrou náladou. Doufám, že jsme mu neudělali ostudu. Zpětná vazba od účastníků naznačuje, že si to užili, takže jsme to nejspíš zvládli.

Naše témata byla různorodá a měla různé názvy, ale většina by se dala shrnout pod jeden společný název: „Technologie jsou skvělé, jen je potřeba vědět, jak je používat.“ Představili jsme různé nástroje a technologie, včetně umělé inteligence. Dali jsme účastníkům možnost si tyto nástroje vyzkoušet jak z pohledu učitele, tak i z pohledu žáka.

Proti nám pak pomyslně stál Martin Kaliba, který upozorňoval na rizika, a jehož přednáška by se dala označit jako: „Musíme vědět, jak správně používat technologie, aby neškodily.“

Svůj blok hodnotit nebudu, to by měl udělat někdo jiný. Z pohledu lektora ale můžu říct, že účastníci byli skvělí a jsou to opravdoví hrdinové.

Bloky ostatních byly naprosto luxusní. A jak jsem si kdysi slíbil, od každého si vezmu alespoň jednu konkrétní věc, kterou chci zkusit používat. Kdybyste tam byli, pravděpodobně byste si vybrali něco jiného, ale tady jsou mé konkrétní poznatky:

Od paní Čechové jsem si vzal, že musím vyzkoušet desmos.com. Naučil jsem se také, jak použít padlet.com ke sběru odpovědí, aniž by odpovídající viděli odpovědi ostatních.

Při sledování přednášky Michala Brázdy jsem se rozhodl, že musím zkusit nearpod.com. Velice mě pobavilo, jaký úspěch měl garticphone.com mezi dospělými učiteli. A když jsem viděl jeho naprosto luxusní prezentaci v Canvě, začal jsem přemýšlet o tom, že bych občas mohl opustit svůj minimalismus a zkusit něco trochu výraznějšího.

Pokud byste si z mé přednášky odnesli, že ve své škole určitě chcete orgpad.info, canva.com a že se dá najít uplatnění i pro umělou inteligenci, pak bych byl spokojený.

Jak už jsem zmínil výše, Martin Kaliba měl spíše preventivní přednášku. Ukazoval nám, čím jsou žáci obklopeni v digitálním i běžném světě a s jakými problémy se potýkají. Také zdůraznil důležitost wellbeingu. Rád bych zmínil jeho knihu Digitální pohádky pro (ne)poučitelné děti a (ne)znalé dospělé, kterou jsem si od něj chtěl koupit, ale zaváhal jsem, takže teď čekám, až mi ji doručí z e-shopu.

Musím si také zapamatovat a začít používat jeho radu: Až se příště budu chtít zeptat našich holek „Co bylo ve škole?“, raději se zeptám „Co bylo na sítích? Jaké jsou teď trendy?“ Tím se možná dozvím víc než jen „Nic“ nebo „Dobrý“ a lépe nakouknu do jejich světa.Ale nejen prací a přednáškami je člověk živ. Toto byla první vzdělávací akce, kde nás vzali na noční safari! Náš autobus neměl okolo pletivo, takže nás ke lvům nepustili. Průvodce měl neprůstřelný argument – takto by se vrátilo méně lidí, než kolik vyjelo, a to by pokazilo reputaci ZOO. I tak jsme viděli žirafy, antilopy, buvoly, zebry a spoustu dalších zvířat.

Plastiky žiraf ve tmě nasvícené zespodu světlem.

A mimo to jsme se různě „síťovali“, jak se dnes říká vzájemnému povídání, výměně nápadů a kontaktů.

Pokud bych to měl nějak shrnout, pak jen takto: Všichni, co jste tam nebyli, můžete závidět! Anebo se příště přidejte.


Text jsem napsal sám a korektury mi udělal chatGPT – promptem: „Ahoj, píšu článek a vím, že jsi skvělý korektor a redaktor, tak tě chci poprosit o korektury a drobné stylistické úpravy“

Zobrazeno: 97

Napsat komentář