Rosettská deska – programování

RosettaKdyž řeknu Rosettská deska, tak si možná vzpomenete na něco ohledně dějepisu, ti lepší by si ještě tak vzpomněli na to, že je to něco s hieroglyfy. A nejlepší by mohli vědět, že se v podstatě nejedná o nic jiného než velký šutr (egyptologové prominou), na kterém je jeden text napsaný ve třech jazycích. Díky této desce se pak podařilo dešifrovat hieroglyfy.

A Rosettská deska, kterou vám chci dneska představit je něco podobného, ale pro programátory. Jedná se vlastně „jen“ o webovou stránku, kde můžete najít řešené úlohy v různých programovacích jazycích. Původní myšlenka je ta, že pokud umíte programovat v nějakém konkrétním jazyce a přecházíte na jiný jazyk, tak by se vám mohlo hodit, kdyby vám někdo ukázal, jak se ten konkrétní problém řeší v tom novém jazyce. Nemusím snad ani říkat, že je to zlatý důl pro studenty, kteří mají něco naprogramovat, chtějí to odr..t a tak hledají, jestli to už náhodou někdo nenaprogramoval.

Na úvodní stránce tohoto projektu se můžete dočíst, že je v ní 753 úloh, 133 rozpsaných úloh a 554 jazyků (údaj mi přijde trochu zastaralý, když je to údaj z roku 2011). Ale jak píšou, ať nikoho nepřekvapí, že ne všechny úlohy jsou naprogramované ve všech jazycích.

www: http://rosettacode.org/wiki/Rosetta_Code

 

Zobrazeno: 2

Napsat komentář