CodingBat

Při výuce programování neustále bojuji (mimo jiné) s tím, že „kdo má furt vymýšlet nové příklady“ a tak samozřejmě hledám zdroje inspirací. A jednou ze stránek, které jsem si v tomto ohledu oblíbil je právě CodingBat. Najdete zde několik desítek (možná nižší stovky) úkolů rozdělených podle toho, co mají procvičit. Web má svůj on-line editor do kterého přímo píšete řešení daných problémů. Rovnou si tam můžete spustit kontrolu. U ní vidíte pro jaké vstupy dal váš algoritmus jaký výstupy a co bylo požadováno. U některých úkolů je také možnost zobrazit vzorové řešení a samozřejmě se někde na internetu objevují řešení i pro ostatní úlohy. Také tam jsou odkazy na texty, které vysvětlují probírané prvky a koncepty, samozřejmě včetně praktických ukázek.

Procvičovat můžete i bez registrace, ale pak se vám neukládá pokrok. Pravidelně využívám z této stránky kapitolu „logic-1“ kde jsou slovní úkoly na základní logické věci. Teda pokud za základní považujete i logické operátory AND a OR. Ještě se sem vracím, když bereme řetězce. Víc toho většinou nepoužívám, ale na druhou stranu, teď opakujeme pole, tak asi žáky překvapím.

Stránka je primárně určena pro Javu, ale jsou zde i nějaké kapitoly pro Python. Drobnou komplikací by pro žáky mohla být angličtina. Přece jenom jsou to slovní úlohy a tak záleží na každém slově. Na druhou stranu, „angličtina je úředním jazykem IT“, takže to nemusí být až takový problém. Navíc existuje spousta on-line nástrojů pro překlad textů. Jenom se nám už několikrát stalo, že některý (myslím, že to by google translator) občas zaměnil včetně / ne včetně a někteří se pak hodně divili. Ale i to k tomu patří. V kapitole „logic-1“ je 30 úkolů, takže je to ideální příležitost to aspoň trochu nadrilovat.

www: https://codingbat.com/java