Hry ve výuce

Tento článek bude trochu jiný. Zkusím napsat, které hry a jak využívám při své výuce ICT na střední škole. Omlouvám se, že je tady tolik textu, ale kratší jsem to nevymyslel.

Základy algoritmizace

Jsme technická škola (ale máme i pár netechnických oborů) a programování nemáme v rámci ICT. Naši kluci, kteří studují technické obory mají programování jednočipů (elektro obor) a CNC (strojní obor) v předmětech k tomu určených. Proto se v ICT soustřeďuji jenom na algoritmizaci. A tady záleží na tom, které obory (maturitní / nematuritní, technické / netechnické) mám a jakou máme dotaci.

Robotaník

Nahrát 20 nebo 30 misí ve hře Robotanik (https://tutor.fi.muni.cz/) zvládnou většinou všichni a udělat z toho screenshot a ten odevzdat taky. Ostatně celá koncepce, že tankem přejíždíte kytky se spoustě žáků moc líbí.

Vím, že je tam učitelský mód, ale ten nevyužívám. Víc jsem o tomto projektu napsal na https://www.sskola.cz/problem-solving-tutor/

Code.org

Místo tanku můžete prohánět „nasrštvané ptáky“ (angry birds) bludištěm nebo farmařit nebo kreslit nebo spoustu dalších úžasných věcí. V úžasném prostředí na code.org kde najdete i kompletní podporu pro učitele.

Codecombat.com

V této hře zase proháníte rytíře podzemím a u toho nenápadně vstřebáváte základy algoritmizace (a programovacího jazyka, my si dáváme Python). Jenom mě mrzí, že je to tak moc komerční. Sice nevyužíváme placený obsah, ale pořád to otravuje. Tak třeba v lese vás to na začátku pořád nutí jít do placené mise a tu neplacenou, která je o kousek vedle abyste pomalu hledali lupou… Víc jsem o tomto napsal na https://www.sskola.cz/codecombat/

Další hry se vztahem k IT

2048

Hra na pár minut/hodin* (*nehodící škrtněte) která je velice návyková. Když je to nechám hrát (a třeba nabídnu i malou jedničku za screenshot s úspěšně dohrané hry) tak jsou šťastní. Když pak mají najít a napsat, čím jsou ta čísla pro IT obor důležitá už méně 😉

The founder

V této hře zakládáte start up na vývoj IT věcí. Proto ji rád hraji hlavně se žáky oboru podnikání 🙂 No a co se u toho naučíme? To je různé. Je tam sice jenom pár textů, ale v angličtině, takže se někteří přiučí anglicky. Některé to chytne a dostanou malou jedničku za to, že budou mít na účtu 10 milionů dolarů. Ale všichni při tom pochopí, že (i zjednodušené) podnikání není jenom o štěstí, není to jenom o tom, že budu někde klikat. Že se vyplatí znát alespoň základy toho „wo co go“ a že je někdy potřeba to rozjet i několikrát než se chytnu.

To všechno mi přijde pro ICT málo a tak po samotné hře k ní vytváříme návod / tipy a triky / prezentaci / atd. Některé ta hra fakt nebaví a ti na ni píšou negativní recenze (někteří i pěkné hejty). Pak si to nakopírujeme všechno na jednu hromadu a děláme z toho jeden dokument, kde si zkusíme sjednocovat formátování, používat styly, vkládat obsah…

Občas k tomu někdo natočí i „let’s play“ video.

Hry pro podporu angličtiny

U předchozích her a někdy i bez nich se v některých třídách vzteknu nad úrovní angličtiny. Uznejte sami, když slečna nástavbového (má výuční list a chce maturitu) studia nedokáže bez slovníku rozklíčovat, co by mohl dělat příkaz moveUptak je to skutečně na pováženou. No a pak zařazuji některé z těchto her.

Babadum

Tato hra se sice spíš hodí pro žáky ZŠ, ale co už. Víc o ní píšu tady https://www.sskola.cz/ba-ba-dum/.

Na druhou stranu i budoucí maturanti v ní mohou nahrát třeba 100 bodů a poslat mi screenshot. Ano, pro některé je to procvičování angličtiny a pro některé spíš práce s grafickým editorem (když nahraje 100 bodů v české verzi a pak jenom u výsledku vymění vlaječku), ale v obou případech jim to pomůže něco procvičit.

Duolingo

Toto není klasická hra, ale jedna z nejlepších (podle mě) výukových platforem pro výuku cizích jazyků (víc třeba zde https://www.sskola.cz/duolingo/ – v poslední době tam přidali další funkce, takže ten článek budu muset aktualizovat).

Ale i tak si myslím, že to do IT patří. Nebo alespoň já si to obhájím, protože v rámci „dalších aplikací používaných v dané oblasti“ nebo jak se to jmenuje ukazuji žákům, kde se mohou na internetu dál vzdělávat (třeba na mém oblíbeném seduu – víc na https://www.sskola.cz/seduo/).

A tak nikoho nepřekvapí a nikdo mě neukacá, že je problém nahrát 3, 5 nebo třeba 30 (pro skutečné mistry) „plamínků“. Plamínek v duolingu dostanete tehdy, když splníte svůj denní plán. Plán může být i minimální (na pár minut), ale pokud se k tomu jeden den nedostanete, tak vám zmizí všechny plamínky.

Hry úplně jiné

Shakes & Fidget

Tuto hru asi hraje spousta našich žáků. Tak jsem to při otevření jednoho světa (jakoby se začalo od znovu) s několika žáky začal hrát. Udělali jsme si tam třídní cech a chvíli hráli. Toto pravděpodobně nemělo žádný výukový rozměr, ale ten se hned objevil sám.

Jak zjistit, kdo do cechu pravidelně přispívá? No jednoduše, někdo to bude každý den sledovat a zapisovat!

A kam? Do excelu! A nebylo by lepší to psát do google spreadsheet? Proč? No abysme k tomu měli pořád on-line přístup! Aha!

A nemohlo by to počítat, kdo kolik dá průměrně za den? No asi jo, na to bude asi nějaká ta funkce, že?

A co kdyby to hlídalo, když někdo bude dávat málo? To by bylo super! Na to je taky nějaká funkce?

A šlo by to udělat tak, že ti s nízkou úrovní budou dávat míň a ti s vyšší víc? Asi jo, ale to bude složitější, že?

A konečně jim ty tabulky začaly dávat smysl a začali sami hledat, k čemu že to vlastně je!

Dobyvatel

Toto je oblíbená „výplňová“ hra v nejedné mé třídě. – Už to mám, můžeme pařit Dobyvatele? Vzhledem k tomu, že je to vědomostní hra, tak proč ne? Že ano!

Hry od vás

Jestli máte i vy nějaké podobné osvědčené hry, napište mi je do komentářů. Rád se nechám inspirovat 😉

Skribbl.io

Tuto hru mám od kolegy, kterému tímto za ni děkuji. Hra má jednoduchou myšlenku, která je ale docela geniální. Hraje se ve skupinách (je možné si vytvořit skupinu i z žáků ve třídě) a funguje tak, že jeden ze skupiny dostane na výběr tři slova. Když si jedno z nich vybere, tak za pomoci jednoduchého grafického editoru začne dané slovo kreslit. Ostatní hádají, co to je. A samozřejmě ten, kdo to uhádne dřív má víc bodů. Hra se hraje na několik kol.

Líbí se mi na ní to, že si tam můžete nastavit jazyk ve kterém se má hrát (a podle toho dostanete, jak slova, tak i hráče) a tak kromě češtiny si tam můžete nastavit třeba i angličtinu.

Geoguessr

Už si přesně nepamatuji, ve které učitelské skupině na facebooku jsem tuto hru potkal a už vůbec nevím, kdo to tam doporučoval. Pokud to někdo ví, tak to může napsat do komentářů. Tato hra je o tom, že se objevíte někde ve světe v rozhraní StreetView od Google a máte za úkol zjistit, kde jste a do mapy světa zabodnout na tomto místě vlaječku. Počítá se vám jak daleko/blízko jste se trefili. Samozřejmě se tam můžete pohybovat stejně jako ve streetview, ale i tak je to někdy na dlouho… …taková absolutně rovná a neskutečně dlouhá silnice někde uprostřed lesů v Kanadě je pěkný oříšek.

Zobrazeno: 28

Tento příspěvek má 7 komentářů

 1. Laura

  Nechápu proč vás to baví.

 2. Anonym

  To vůbec není zábava!👿😤💢

  1. Admin

   Díky, mrknu a musím se přiznat, že Vaše stránky mám v merku už nějakou chvíli 😉
   Jenom mě mrzí, že tam máte většinou věci pro iOS, což nemám a ani ve škole nemáme 😀

   1. Díky. Já zase nemám doma žádný Android – Rovnováha vesmíru tedy zůstala zachovaná 🙂

Napsat komentář