Publi

Ještěže máme kolegy. Nebýt mého kolegy z kabinetu, tak bych se asi nedozvěděl o této super službě. Jedná se o obsáhlou knihovnu multimediálních dokumentů. V době, kdy toto píšu, je zde k dispozici 238 dokumentů. Pro ty, co si nejsou jistí tím, co je to ten multimediální dokument, tak bych to zkusil trochu shrnout.

Nedá se to stáhnout jako PDF (nebo jiný otevřený formát) protože se skládá z textů, obrázků, audia, videí, animací, testů a dalších ovládacích prvků. A jak se teda k těm dokumentům dostat? Buď přes webový prohlížeč nebo přes jejich čtečku (jak pro PC, tak i pro mobilní zařízení), kam si můžete jednotlivé dokumenty stáhnout a procházet si je (záměrně nepíšu číst) i když budete offline. Takže se dají používat i bez připojení na internet. Pro webový prohlížeč nepotřebujete u služby účet, ale když si ho uděláte a budete mít i čtečku, tak neprohloupíte. Kromě toho, že si můžete dokumenty stáhnout do čtečky, tak si to pamatuje i kde jste v tom dokumentu skončili.

Velká část dokumentů je zde zdarma (214 ks), ale jsou zde i věci, které byste si museli zaplatit (24 ks). A co tady najdete? Mě se to na začátku ptalo, jestli chci spíš EDU nebo profi a já si dal (kupodivu) EDU. Tak nevím, jestli to není ovlivněno touhle volbou, ale já zde vidím hlavně učebnice a knihy o / pro učení. Učebnice pro medicínské a sportovní obory VŠ mě moc nezajímaly, věci do školky už víc (pro naše holky domů), ale dostaly mě dokumenty z Mendelovy univerzity na téma IT a odborné učebnice pro učební obory. 

Dozvěděl jsem se, že v současné době je napojeno 12 univerzit a v systému je víc než 1 000 publikací. Ne všechny univerzitní věci jsou totiž i v centrální knihovně Publi.

Pokud jste autor a nebo instituce a chtěli byste tuto službu používat, tak se podívejte na web do kategorie „O nás„. 

www: https://publi.cz/ 

Zobrazeno: 26

Napsat komentář